Malowanie mieszkania – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?


Malowanie ścian nie dla każdego jest prostą rzeczą. Warto więc zastanowić się czy nie bardziej będzie się nam opłacało wynająć profesjonalną ekipę malarską. Koszty z tym związane są zależne od ilości metrów kwadratowych jakie chcielibyśmy pokryć farbą. Przykładowo za malowanie ścian Poznań trzema warstwami musimy liczyć ok 15,69 zł za metr kwadratowy netto czyli 16,95 zł za metr kwadratowy brutto. Aby więc pomalować mieszkanie o powierzchni ścian 70 metrów kwadratowych musimy liczyć się z kosztami 1186,50zł. Tutaj należy też wspomnieć, że powierzchnia ścian nie jest równa powierzani jaką ma mieszkanie. Aby obliczyć jaką powierzchnie mają ściany, które chcesz pomalować musisz zmierzyć ich wysokość i szerokość. Otrzymane wartości pomnóż przez siebie i uzyskasz powierzchnie jednej ze ścian. Przykładowo jeśli ściana wysoka jest na 2,5 metra a szeroka na 4 metry, to jej powierzchnia wynosi 10 metrów kwadratowych, gdyż 2,5*4=10.
Malowanie mieszkania samodzielnie na pewno zajmie więcej czasu. Dodatkowym plusem wynajęcia ekipy jest to, że nie musisz martwić się o posprzątanie malowanego pomieszczenia. Jeśli chodzi o koszty zależne są one od tego jaką farbę wybierzesz. Ceny farb wahają się od ok 40 zł do nawet 120 zł za litr. Wybierając farbę powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor lecz także na wydajność i plamoodporność. Do kosztów samodzielnego malowania należy wliczyć także grunt, którym należy pokryć ściany przed malowaniem. Kolejnym punktem obowiązkowym na liście zakupów będą artykuły malarskie takie jak: wałki, pędzle, kuwety, folia zabezpieczająca, taśma malarska.
Nie zapomnij także wliczyć czasu, który musisz poświęcić na malowanie.
Podsumowując największym plusem wynajęcia ekipy jest „oddelegowanie” pracy na kogoś innego. Nie musisz przejmować się sprzątaniem i znalezieniem czasu na malowanie. Minusem dla niektórych może być cena. Jeśli zależy ci na tanim odświeżeniu jednego pomieszczenia to nie stawiałabym na ekipę malarską. Jednak, gdy malowane ma być całe mieszkanie bądź dom przy wliczeniu Twojej pracy w koszty, wynajęcie ekipy nie wyniesie cię dużo drożej.

Dodatkowe informacje: remperfekt.pl