Czym jest żuraw warsztatowy?

Żuraw, potocznie nazywany również dźwigiem, jest urządzeniem dźwignicowym, które obsługuje przestrzeń ograniczoną stożkiem czy walcem, którego wysokość określa maksymalna wysokość podnoszenia żurawia, a promień podstawy – wysięg. Żurawie dostępne są w rozmaitych rozmiarach. Do wyboru mamy między innymi niewielkie, ręcznie napędzane modele o zasięgu i wysokości podnoszenia na poziomie kilku metrów, jak i ogromne urządzenia o zasięgu ponad 100 metrów w obu kierunkach. Jednym z rodzajów żurawi jest żuraw warsztatowy.

Dwa podstawowe element konstrukcji każdego żurawia to kolumna oraz wysięgnik. Pierwsza z nich jest często zredukowana do obrotowej podstawy, na której zamocowany jest wychylny wysięgnik, nierzadko o budowie teleskopowej. Na jego końcu znajduje się natomiast cięgnik.

Tego typu konstrukcję, poza żurawiami warsztatowymi mają także żurawie portowe, stoczniowe, samobieżne oraz pływające.

Inne rozwiązanie polega na tym, że kolumna przyjmuje postać wysokiej, najczęściej kratownicowej wieży, na szczycie której znajduje się wychylny wysięgnik z cięgnikiem na końcu lub stały, z ruchomym cięgnikiem. Tego typu rozwiązanie konstrukcyjne jest stosowane w żurawiach wieżowych.

Ze względu na mobilność konstrukcji mówić można o żurawiach przenośnych, stacjonarnych, przewoźnych, samojezdnych, samochodowych oraz pokładowych.

Kluczowy element żurawia to maksymalny moment obciążający, czyli iloczyn maksymalnego możliwego do podniesienia przez urządzenie ciężaru w tonach i poziomej odległości od punktu podparcia wysięgnika mierzonej metrach. Jego jednostką jest tonometr.

Bogaty wybór wysokiej jakości żurawi warsztatowych znaleźć można między innymi w asortymencie firmy Log-System. Jednym z nich jest model słupowy A-5 o maksymalnym udźwigu 3,2 tony, kącie obrotu 360 stopni, wysięgniku do 5 metrów i wysokości do belki to 5 metrów. Urządzenie to jest przeznaczone do niższego zakresu obciążeń. Tego typu żuraw doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczeniami wysokości, a jednocześnie niezbędne są maksymalne wysokości podnoszenia. Dostępne tutaj opcje to zakotwiczenie oraz szablony do mocowania w fundamencie, mocowanie przy użyciu kotew wklejanych, wyposażenie do użytku na wolnym powietrzu oraz zasilanie elektryczne szynowe typu C. Więcej informacji na temat: Żuraw warsztatowy Log-System znaleźć można na stronie firmy.